Republika bez kazu

doporuceni-1-nahled

Správná výživa pro dětský chrup

V poslední době jsem jako zubní lékař velmi smutný, protože dochází k velkým změnám ve zvýšení výskytu zubních kazů u dětí a mladých pacientů. Jednu z hlavních příčin spatřuji ve změnách toho, co jsme si v posledních dvaceti letech zvykli jíst a pít. Kromě správného čištění zubů je právě to, co jíme a pijeme, nejdůležitější pro to, abychom si zachovali zdravé zuby bez zubních kazů.

Bohužel ne všechno to, co je zdravé pro naše tělo či co nám chutná, je zdravé a dobré pro naše zuby.

Zejména dětské zoubky jsou na chyby ve stravování velmi náchylné. Při přehnané spotřebě kazy způsobujících potravin nás proti kazům neochrání ani správná zubní hygiena s fluoridovanou zubní pastou.

Na co si tedy dát pozor?

Obecně platí, že pro zuby je horší pravidelné konzumování malých dávek sladkého pití a jídla a mlsání než jednorázové zdlábnutí kila čokolády. I když proti tomu by asi protestovali zase lékaři, kteří v tom vidí riziko tloustnutí.

Jestli pro naše zuby existuje něco opravdu nebezpečného, tak je to sladké pití. A přiznejme si, že právě těchto lákadel v podobě různých nápojů typu Coca-Cola, energy drinky a podobných dobrot dnes konzumujeme mnohem více než dříve. To je také jeden z nejdůležitějších vlivů, proč se mnohem více než dříve setkáváme s mladými lidmi, kteří mají již kolem věku dvaceti let kompletně zkažené a často velmi obtížně opravitelné zuby.

Podobné chyby ale nevědomky dělají maminky, když dětem dávají pít zdánlivě zdravé čaje s medem a citronem, ovocné domácí a kupované šťávy nebo ovocné džusy.

Zvláště u malých dětí může usínání s kojeneckou láhví s obsahem sladkého pití zavinit hotovou tragédii, kdy už u dvouletých dětí vidíme ztrátu dokonce i všech zoubků z důvodů plošných kazů. Tento stav si také vysloužil dle toho svůj název – kaz kojenecké láhve.

Ale velmi nebezpečné pro zuby je i oblíbené pití koncentrované citronové šťávy či vykusování citronů. I tento zlozvyk, který působí jako zdánlivě zdravý, může skončit nutností opravy všech zubů drahými keramickými korunkami.

Pokud by něco mělo být ideálním zdrojem tekutin jak z pohledu zubů i celkového zdraví, tak je to obyčejná voda bez bublinek. A klidně může být z vodovodu.

Kdo z rodičů zvládne dávat dítěti k pití vodu, většinou si ušetří obrovské množství problémů. A to nejen s kazy, ale i s tloustnutím a se sklonem k vážným onemocněním svého dítěte v dospělosti.

I když se to nezdá, podobně nebezpečné pro naše zuby mohou být nejen potraviny sladké a různé sušenky, ale i slané chipsy, tyčinky a bílé pečivo. Složité cukry v nich obsažené se vlivem enzymů ze slin ještě v ústech rozkládají na jednoduché cukry se stejným efektem, jaký může mít tabulka čokolády. I zde platí, že nebezpečnější je frekvence konzumace než celkové množství.

V souvislosti s některými silně kyselými potravinami, džusy nebo citrusovými plody nebo Coca-Colou je třeba varovat také před okamžitým čištěním zubů po těchto pokrmech a nápojích. Pokud se nepočká několik desítek minut, může dojít v krajním případě i k vážnému a bolestivému poškození naleptané skloviny na zubech.

Na závěr chci ještě varovat před některými nápoji, jako je Pepsi Cola či Coca-Cola bez cukru. I když se v poslední době staly oblíbenými tyto nápoje s nulovým obsahem cukru, stále je jejich součástí jako jedna složka kyselina fosforečná, která nejenže může poškozovat zubní sklovinu, ale hlavně blokuje správné vychytávání a ukládání vápníku do kostí. Kyselinu fosforečnou navíc používají zubní lékaři při leptání zubů při výrobě bílých plomb.

Je jasné, že ne všem nástrahám a laskominám se umíme v současnosti bránit a vyloučit je zcela ze svého jídelníčku, ale oč více hříšků máme ve stravování, o to dokonalejší musíme mít čištění zubů, aby nás nakonec náš zlozvyk nepřišel opravdu velmi draho.

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOPORUČENÍ

Vypadávání dětských zoubků

Proč čistit primární chrup?

Jak na čištění dětských zoubků?

Správná výživa pro dětský chrup