Republika bez kazu

doporuceni-2-nahled

Jak na čištění dětských zoubků?

Jestli můžeme nalézt hlavní předpoklad proto, abychom měli v dospělosti zdravé a rovné zuby, pak je to jistě skutečnost, že se nám podaří zajistit zdraví již u dočasných zoubků. A jestli je někdo, kdo je za toto zdraví zodpovědný, pak jsou to rodiče našich dětských klientů nebo jiní dospěláci, kteří mají ratolesti na povel. Určitě nevěřme nikomu, kdo říká, že dočasné zuby nejsou důležité a že se o ně nemusíme starat stejně pečlivě jako o ty dospělácké, anebo že se dokonce dětské zoubky neopravují. Není větší hloupost. Podobné velmi rozšířené a trestuhodné mýty jsou důvodem toho, že se jako země nemáme ohledně zubního zdraví dětí vůbec čím chlubit. Pojďme se tedy nyní podívat na správné čištění dětských zoubků, abychom tento nelichotivý stav změnili.

Péče o dětské zoubky se vlastně téměř neliší od péče o zuby dospělé. Jisté rozdíly nám ale jistě práci komplikují. Vše je obtížnější o to více, čím je dítě mladší. Už jen proto, že je vše menší, hůře přístupné a někdy je opravdu těžké naši ratolest přesvědčit, že zubní kartáček je pro jeho dobro.

Na co si tedy v zásadě dát pozor a co mít na paměti?

Počítejte s tím, že opravdu účinné čištění zajistí pouze rodič, a nikoliv dítě samotné.

Začít čistit zoubky je zapotřebí hned, jakmile se objeví v pusince první dětský zoubek (většinou dolní řezák kolem 5. měsíce věku).

Uzpůsobte volbu pomůcek, kterými čistíte, věku dítěte. Vždy by Vám v tom měli nejlépe poradit odborníci v zubní ordinaci.

Ze začátku stačí zoubky setřít čistým plátěným kapesníkem nebo speciálními pomůckami – např. prsťáčkem.

Zubní kartáček můžete začít používat velmi brzy. Vždy vybírejte co nejměkčí, hustý a s malou hlavičkou. Lze používat i jednosvazkový kartáček.

K úspěšné obraně proti kazům musíme vyčistit vždy všechny plošky všech zubů, drobnými krouživými pohyby kartáčku.

Raději čistěte méně často, tedy dvakrát denně dokonale než mnohokrát za den ledabyle.

Čím dříve po prořezání všech dočasných zoubků zvládnete používat pomůcky na čištění mezizubních prostorů, tím lépe.

Nejlépe je nechat si mezizubní pomůcky názorně představit a vybrat od zubního lékaře nebo hygienistky.

Pro lepší přehlednost je dobré čistit zoubky dítěti vleže, nasucho, mimo koupelnu a zubní pastu případně na zoubky ve vhodném doporučeném množství nanést až po samotném vyčištění.

Někdy je to boj a jen opakování dělá mistry.

Buďte dětem dobrým příkladem a snažte se sami naučit péči o své zuby co nejdokonaleji. Máte pak velkou šanci uspět.

Pokud s čištěním bojujete, buďte velmi opatrní na sladké pití a jídlo, které zvyšují pravděpodobnost kazů, a to minimálně do doby, než čištění dokonale zvládáte.

Vznik dětských kazů je velmi zrádný. Velmi dlouho nic nebolí a nejsou poznat, ale vznikají pak najednou na mnoha zubech a brzy způsobují bolest a velké zdravotní komplikace.

Kazy u dětí se nejdříve tvoří v rýhách horních plošek dětských stoliček a později nejvíce v mezizubních prostorech.

Do 3 let to nepřehánějte se zubní pastou, protože při polykání můžete způsobit předávkování fluoridy a nevratné poškození vyvíjejících se stálých řezáků.

Žádná zubní pasta nebo ústní voda nezabrání kazům, pokud nečistíme správně mechanickými pomůckami.

Fluoridy v zubních pastách mohou být od tří let věku dítěte vítaným pomocníkem.

Nová kapitola v čištění začíná s růstem prvních stálých stoliček zhruba v šesti letech. To je nejzazší doba, kdy by se mělo začít s mezizubními kartáčky.

Buďte v rámci čištění neústupní v pečlivosti a pravidelnosti, ale na druhou stranu buďte co možná nejlaskavější. Pro všechny je to často velký boj. Ale boj, který se tisíckrát vrátí.

Jakmile se stane z čištění pravidelný klidný rituál, máte vítězství v kapse.

Rodič je v péči o dětské zoubky nejdůležitější osobou, bez níž jsou zubní lékaři na vylepšení zdraví dětských zoubků zcela krátcí.

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOPORUČENÍ

Vypadávání dětských zoubků

Proč čistit primární chrup?

Jak na čištění dětských zoubků?

Správná výživa pro dětský chrup