Republika bez kazu

chrup2

Proč čistit primární chrup?

Na zahájení péče o mléčné zoubky není nikdy příliš brzy. Vlastně začíná už před porodem, správným chováním budoucí maminky během těhotenství. Již tehdy se totiž vytvářejí zárodky budoucích dočasných i stálých zoubků a předurčuje se jejich budoucí osud. Ten hlavní kolotoč však začíná rodičům prořezáním prvního zoubku do úst. A právě rodiče jsou těmi, kteří jsou zcela zásadně odpovědní minimálně prvních patnáct let po narození za zubní zdraví svého potomka. Právě a jedině rodiče totiž zcela zásadně ovlivňují to, zda si jejich potomek osvojí správné návyky zubní hygieny, vyvážené a zdravé výživy a zda kvůli příliš časnému nepříjemnému ošetření kazu u zubního lékaře nebude mít celoživotní strach z návštěvy zubní ordinace. A vždy platí, že nejlepší školou je dobrý osobní příklad rodičů. Nenechme si namluvit, že mléčné zoubky nejsou důležité, protože ony jsou naopak předpokladem zdravého chrupu v dospělosti. A zkusme se společně podívat na ty nejpodstatnější odborné tipy a triky, které zajistí, aby byly dočasné zoubky jako perličky.

1. K čemu jsou mléčné zoubky?

Dočasný chrup, známý také jako „mléčné zuby“, hraje v celkovém vývoji dítěte zcela zásadní roli. Tyto sněhobílé malé zoubky umožňují správné žvýkání a správný vývoj řeči a jsou důležité pro správný růst čelistí a správné načasování prořezávání stálých zubů. Zanedbávání péče o dětské zuby vede neodvratně   k různým komplikacím, jakými jsou zubní kazy, onemocnění dásní, kolemčelistní záněty anebo vážné vady postavení a stěsnání stálých zubů či, v krajním případě, i deformace růstu čelistí. Včasná pozornost věnovaná zubní hygieně a stravování je proto klíčová pro vytvoření podmínek pro celoživotní zdravý úsměv.

2. Zavedení zubního režimu:

Obecně platí, že čím rychleji začnete s osvojováním správných režimových návyků, tím to bude snazší. Zde je malý přehled – krok za krokem – pro dosažení zdraví celé ústní dutiny Vašeho dítěte. 

a. Se správnými principy péče o dětské zoubky je dobré seznámit se ideálně ještě před porodem. Radou by Vám měl pomoci Váš zubní a praktický lékař. Důležitý je i bezproblémový průběh těhotenství a správná výživa maminky během něj. 

b. Kdy začít s vlastním čištěním zoubků? Vlastně hned ve chvíli, jakmile se objeví první zub, což bývá s určitými rozdíly obvykle kolem šestého měsíce věku dítěte. Zpočátku lze setřít zoubky čistým plátěným kapesníkem, prsťáčkem či vhodným zubním kartáčkem s měkkými vlákny, který doporučí zubní lékař nebo hygienistka s ohledem na věk dítěte. V prvních třech letech dítěte je klidně možné zoubky čistit na sucho bez pasty, aby nedošlo k překročení dávky fluoridů a vzniku fluorózy vyvíjejících se stálých zoubků. To navíc umožňuje přesunout se s čištěním z koupelny na gauč do obýváku nebo do ložnice. Čištění vleže umožňuje lepší přehled při čištění a lepší a pevnější polohování hlavy dítěte během něj. 

c. Správnou krouživou techniku by měl prakticky naučit nácvikem v ordinaci zubní lékař nebo hygienistka. Aby zubní hygiena byla účinná, musí být správně každodenně dvakrát vyčištěny všechny plošky všech zoubků. To platí především pro plošky mezizubní, kde vzniká u dítěte kaz nejčastěji a dlouho nebezpečně skrytě. Proto je zde třeba používat zubním lékařem či hygienistkou doporučenou správnou techniku čištění mezizubních prostor. Většinou k tomu slouží mezizubní kartáčky či někdy také zpočátku zubní vlákno. Důležité jsou v prevenci kazu i čištění horních plošek zadních zoubků, zejména čerstvě prořezaných stálých stoliček, za využití kartáčku s malou hlavičkou či jednosvazkového kartáčku. Za kvalitu čištění až do deseti let i déle zodpovídá plně rodič dítěte, a je velmi důležité, aby sám k zubní hygieně přistupoval co nejzodpovědněji. Tím je nejlepším vzorem pro svou ratolest. 

d. Udělejte si z čištění zábavu: zaujměte dítě tím, že budete používat zubní kartáčky s jeho oblíbenými postavičkami nebo mu během čištění zubů pustíte třeba jeho oblíbenou písničku. Čím příjemnější prostředí pro čištění vytvoříme, tím snadněji ho budeme zvládat.

e. Fluoridy nám mohou pomoci. Ideálně od věku tří let zařaďte k čištění používání zubní pasty s obsahem správné koncentrace fluoridů. S její volbou a správným použitím Vám pomůže zubní lékař. Pastu dávejte na kartáček klidně až po vlastním vyčištění v přiměřeném množství. Snažme se, aby dítě pastu nepolykalo, a po jejím nanesení už je lépe ústa nevyplachovat vodou. 

f. Žádné chemické kouzlo nemůže nahradit mechanickou, pečlivou každodenní očistu zoubků od zralého zubního povlaku. Ústa jsou přirozeně na druhou stranu osídlena mikroorganismy a nelze je – a ani to není pro zdraví dobré – snažit se bakterií zcela zbavit desinfekčními ústními vodami a pastami. Čištění vedoucí ke zdravým zoubkům si prostě každý rodič musí tvrdě odpracovat.

3. Pěstování zdravých stravovacích návyků:

Neméně důležité vedle správného čištění je i správné stravování. Co mít v tomto směru na paměti?

a. Jestli je něco opravdu nebezpečné pro dětské zoubky, pak jsou to cukry, hlavně v podobě sladkého pití. Důležité je si při tom uvědomit, že nebezpečnější je vysoká frekvence konzumace malého množství než jednorázový přísun velkého množství sladkostí. Naopak je dobré zvýšit v jídelníčku množství zeleniny a jiných zdraví prospěšných potravin. 

b. Potraviny bohaté na vápník: sice již nejsme schopni přímo ovlivnit složení zubních tkání prořezaných zoubků, ale zdravá strava je cestou ke zdravému tělu a dobré obranyschopnosti, která je důležitá pro nastavení správných obranných procesů v dutině ústní. A samozřejmě umožňuje také bezproblémový vývoj zubů, které se teprve chystají na prořezání, uvnitř kosti čelistí. Zařaďte do jídelníčku dítěte mléčné výrobky, listovou zeleninu a obohacené obiloviny, abyste mu zajistili dostatečný příjem.

c. Pijte vodu, pijte pitnou vodu: sladké nápoje, jako jsou limonády a sycené nápoje, jsou pro zuby extrémně škodlivé. Stejně tak ovšem škodí zdánlivě zdravé čaje s medem či ovocné šťávy z koncentrátů a džusy. Pokud ovšem něco dokáže udělat zásadní paseku, je to moderní stálé upíjení energy drinků. Tam většinou nepomůže ani správně prováděná hygiena. Obecně platí, že sladké pití odvodňuje organismus a nutí k opakované konzumaci z pocitu žízně. Nepříznivým doprovodným efektem pak navíc bývá vznik obezity a zvýšené riziko vzniku cukrovky a dalších metabolických onemocnění. Vše startuje správnými stravovacími návyky a co nejzásadnějším snížením množství přísunu cukrů v útlém věku dítěte.

4. Pravidelné zubní prohlídky: 

Návštěvy zubního lékaře či hygienistky nejsou právě nejpříjemnějším zážitkem, který si umíme představit. Je proto velmi důležité, aby si dítě na prostředí v zubní ordinaci zvyklo v co nejranějším věku a v době, kdy se u něj minimálně nemusí hned na poprvé řešit nějaký nepříjemný zubní problém s bolestí zubu. Je důležité mít na paměti, že zubní kaz dlouho nebolí a není rodičem dlouho zachytitelný. Zubní lékař by měl naopak upozornit na problém s předstihem, ještě před vznikem kazu, a navrhnout např. úpravu zubní hygieny, aby se zabránilo vzniku kazu. Pokud jsou již kazy přítomné, je schopen stomatolog odhalit kazy včas pomocí různých pomocných vyšetření, včetně rentgenových snímků, aby bylo možné zubní kaz spravit s co nejlepšími vyhlídkami na úspěch a zachování zubu.  Snažte se tedy naplánovat první návštěvu zubního lékaře do prvních narozenin dítěte a poté dodržujte doporučené intervaly kontrol. Dnes již většinou nejsou dostupní specializovaní dětští zubní lékaři, a zkuste se proto nejprve domluvit na přijetí do pravidelné péče se svým vlastním zubním lékařem.

Jako rodiče a pečovatelé máme klíč k péči o ústní zdraví našich dětí, a tak i k jejich celoživotnímu zdraví celkovému. Zubní lékař se zubní hygienistkou nám v této snaze mohou být cenným partnerem a rádcem.  Vytvořením správných návyků zubní hygieny od útlého věku můžeme zajistit, aby dočasný chrup našich dětí zůstal silný a zdravý, a připravit tak půdu pro krásný úsměv a sebevědomou budoucnost našich potomků. Nenechme si namluvit, že dočasný chrup není důležitý a ušetřeme si správnou péčí zbytečné traumatizující zážitky pro děti, sebe i pro ty, kteří se o nás starají v zubních ordinacích! Správná péče vedoucí ke zdravým zoubkům je nejhodnotnějším léčebným výsledkem.

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOPORUČENÍ

Vypadávání dětských zoubků

Proč čistit primární chrup?

Jak na čištění dětských zoubků?

Správná výživa pro dětský chrup