Republika bez kazu

pece-o-zuby-v-tehotenstvi-1

Péče o zuby v období těhotenství

Budoucí maminky jsou natolik zvláštní skupinou pacientů a panuje kolem nich tolik mýtů, že je dobré věnovat jim zvláštní zamyšlení. V lidové slovesnosti se velmi často traduje, že těhotenství ničí zuby, jako by v těle matky vyvíjející se mrňous, coby nějaký vetřelec, vysával vápník a jiné látky pro svou potřebu natolik, že se budoucí mamince začnou zuby samovolně rozpadat. Ale tento názor je samozřejmě nesmyslný.

Je ale třeba připustit, že v děloze se vyvíjející budoucí človíček bude mít v mnoha ohledech předurčený osud právě s ohledem na to, zda během těhotenství má k dispozici dostatek všech potřebných živin, minerálů, vitamínů a stopových prvků pro svůj vývoj. A je to důležité samozřejmě i pro správný vývoj zubů, který již v děloze startuje. Hodně to záleží na tom, zda těhotná maminka jí dostatečně pestrou stravu a pije ideálně co nejvíce neslazenou vodu, vyhýbá se sladkému pití a samozřejmě i energetickým nápojům. To, že je nutné se během těhotenství vyhnout alkoholu a kouření cigaret, snad není nutno ani dodávat.

Velmi důležité je také, aby během těhotenství u maminky nedošlo k závažným zdravotním problémům, ve smyslu těžkých onemocnění s vysokými teplotami a případnou nutností nasazení antibiotik či jiných léků. Těžko se v tomto směru dá vyhnout všem rizikům, ale co nejvíce je nutné snížit je tam, kde toho schopní jsme. A jednou z hlavních oblastí, kde je to možné, je stomatologie. Právě z tohoto důvodu je jedním z dokladů, který je po budoucí maminky požadován gynekologem, potvrzení od zubního lékaře, že jsou její zuby v pořádku.

Právě komplikace zanedbaných zubů mohou být v těhotenství velmi nebezpečné, a navíc zcela zbytečné. Pokud během těhotenství dojde ke vzplanutí nějakého aktivního zánětu, může to mít i závažný až zničující vliv na vývoj lidského plodu. Nejčastější příčinou těchto zánětů bývají špatně ošetřené kořenové kanálky, hluboké neopravené kazy, nedostatečně prořezané zuby moudrosti, ale především zánět dásní.

V těhotenství má zubní lékař výrazně ztíženou pozici a nemůže zdaleka využívat všech možností, jako u běžných pacientů. Hlavním rozdílem je, že se v těhotenství nesmí dělat rentgenové snímky. A bez rentgenu nelze ideálně změřit délku zubního kořene a ani zkontrolovat správnost zaplnění zubních kanálků. V krajním případě tedy situace může dospět k tomu, že je nutno problémový zub vytáhnout. V prvním trimestru těhotenství by ale neměly být chirurgické výkony prováděny pro riziko zásadního poškození nenarozeného dítěte. V posledním trimestru těhotenství lze těhotnou maminku zase jen obtížně polohovat pro riziko předčasného porodu.

Obvyklým problémem během těhotenství bývá dramatické zhoršení zánětů dásní, které se projevuje jejich krvácením, zduřením a bolestivostí. Toto zhoršení je dáno hormonálními změnami a také snížením obranných mechanismů maminky během těhotenství. Následky těchto zánětů mohou být i velmi závažné a mohou dospět až k předčasnému porodu. Je třeba ale zdůraznit, že problémy se záněty dásní mívají pouze maminky, které měly nedůsledné čistění již před porodem, ač jim to nezpůsobovalo do té doby výraznější obtíže. S těhotenstvím se tato situace ale dramaticky mění a maminky si chybně vyhodnocují, že zánět je způsoben samotným těhotenstvím. Pokud je čistění zubů před porodem perfektní, není žádný důvod ke vzniku zánětu dásní ani během těhotenství. Problémy mohou činit snad jen nevolnosti vyvolané zubním kartáčkem, které někdy vyžadují přechod na menší kartáček a případně omezení množství zubní pasty při samotném čistění.

Často se nesprávně traduje, že během těhotenství se výrazně rozpadají zuby z důvodu kazů. Bývá to ale většinou jen náhodným časovým souběhem období, kdy maminky bývají nejčastěji těhotné, s obdobím, kdy se mohou projevovat početné mezizubní kazy, vzniklé nedostatečnou mezizubní hygienou, pokud nebyly s předstihem správně a včas vyhledávány zubním lékařem, za využití rentgenových snímků. Právě ve věku dvaceti až třiceti let dospějí tyto kazy po mnoha letech do takové velikosti, že začnou činit subjektivní obtíže buď z důvodů bolesti nebo pro zalézání potravy do mezizubí v místě, kde se nad rozsáhlým kazem již prolomila sklovina.

V posledních letech se stal pro zubní lékaře výraznou komplikací při ošetřování těhotných a kojících zákaz používání amalgámu, za který v určitých situacích nemáme plnohodnotnou náhradu. Tam, kde tedy pro silný zánět dásní není možno použít na opravu zubního kazu klasickou bílou výplň, je někdy nutné vzít zavděk jen výplní z provizorního cementu a počítat s jejím opětovným předěláním po porodu pro jeho nedostatečnou pevnost. Velmi závažné problémy mohou během těhotenství způsobit obtížně se prořezávající zuby moudrosti. Vzhledem k tomu, že jejich odstranění během těhotenství je zvýšeně rizikové, je nejlépe nenechávat jejich vyjmutí rozhodně až na těhotenství, ale zbavit se jich, pokud možno, s dostatečným předstihem. Ošetřování těhotných maminek skýtá stomatologovi nemalá úskalí. A i proto je nejlepší mít zuby spravené v dostatečném předstihu před plánovaným těhotenstvím a následným rodičovstvím.

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOTAZY Z PORADNY - KATEGORIE PACIENTŮ

Péče o zuby kuřáků

Stárnou také zuby? Zuby a senioři

Péče o zuby v období těhotenství