Strava

Základem je pestrá a vyvážená strava obsahující všechny živiny, vitaminy a stopové prvky. Z pohledu zubního lékaře by měla být navíc chudá na jednoduché cukry. Kariogenní potrava (s potenciálem umožnit vznik kazu) není ale jen potravina chuťově sladká. Cukr může být přítomen tam, kde si ho příliš neuvědomujeme (např. kečup). Z toho je tedy patrné, že pokud někdo nekonzumuje „sladkosti“, není automaticky před zubním kazem chráněn. Doporučujeme tedy celkově snížit frekvenci konzumace rizikových potravin a pochutin.

 

Nejzásadnější doporučení je: nikdy nepodávejte dítěti po večerním čištění zubů už žádnou potravu, ani ovoce nebo nápoj obsahující cukr, a to ani mléčný nebo ovocný.

 

Pro těhotné a kojící maminky: Mýtus, že v těhotenství a během kojení se Vám zhorší zubní zdraví, je založen na představě, že miminko využívá vápník z Vašich zubů. Není tomu tak, jako zásobárna vápníku v našem těle slouží kosti, nikoliv zuby. Prosím nezapomínejte, že mateřské mléko obsahuje cukr laktózu, pokud má již Vaše dítě zuby, i kojení může tedy přispět ke vzniku zubního kazu. Zejména noční kojení.

 

K pití je ideální voda.

 

NIKDY NEPODÁVEJTE DÍTĚTI PO VEČERNÍM ČIŠTĚNÍ ZUBŮ UŽ ŽÁDNOU POTRAVU, ANI OVOCE NEBO NÁPOJ OBSAHUJÍCÍ CUKR, A TO ANI MLÉČNÝ NEBO OVOCNÝ.