PRO MEDIA

Letos je to již druhý ročník Světového dne ústního zdraví, který se slaví v době pandemie SARS-CoV-2.. Edukativních akce jsme ale byli nuceni omezit. V České republice jsme si již zvykli nosit roušky, posléze respirátory. Změnil se postoj Čechů k zubům, když své úsměvy teď skrývají pod rouškou? Nevíme. Dlouhodobě nám chybí epidemiologické studie, MZ ČR je sice považuje za důležité, ale finančně ani jinak jejich naplnění nerealizuje. Poslední epidemiologickou studii stavu chrupu u dětí máme z roku 2008. Nevíme, zda je zubní kaz na ústupu. Ze své praxe mám dojem, podobně jako moji kolegové, že zubní kaz v ČR na ústupu rozhodně není. Bohužel ani u dětí.

 

Proč se Čechům kazí zuby a trápí je parodontóza, přestože to tak vůbec být nemusí? Prevence je velmi účinná, dobře známá a poměrně levná. Vyžaduje však důslednou každodenní péči a vědomí vlastní odpovědnosti za své zdraví, potažmo za zdraví svých dětí. Je zkrátka mnohem jednodušší mluvit o smůle, o dědičnosti („rodiče byli v 50 letech bez zubů“), než hledat možná selhání u sebe – dnes večer si zuby čistit nebudu, jsem unavená/ý, stačí ráno. Nebo když si v noci jdete prohlížet ledničku a pak už se vám znovu nechce si zuby čistit… Vaše dítě usne bez vyčištěných zubů… Však pro jednou se nic nestane… Pro jednou možná ne, ale je otázkou, kdy se z výjimky stane pravidlo.

 

Nemá smysl se zabývat tím, proč má někdo lepší biologické ochranné faktory (např. kvalitu sliny) a zdravé zuby se mu daří udržet při menší péči. Ale má smysl změnit svou péči tak, abych si i já zdravé zuby zachoval celý život. Přestože umíme opravit mnohé, nejlepší výplň zubu (lidově „plomba“) zůstává vlastní zdravá zubní tkáň.

 

Co tedy můžu pro sebe a své zuby udělat? Základem prevence je každodenní pečlivé odstranění zubního plaku, tedy čištění zubů, ideálně ráno a večer. Nezapomínejte na mezizubní prostory. Omezujme cukr v potravě a nápojích. Zvláště sladké nápoje mezi jídly zubům neprospívají. Ostatní preventivní doporučení, jako jsou fluoridy, pravidelné prohlídky u zubního lékaře a návštěvy u dentální hygienistky, naleznete podrobněji na našich webových stránkách.

 

A proč je vlastně důležité o zdraví zubů pečovat? Rozkousání potravy, mluva, estetický dojem, to asi napadne většinu. Ale málokdo si spojí zubní zdraví s tím celkovým. Chronické záněty v dutině ústní mohou např. zvýšit riziko infarktu myokardu, nebo se podílet na chronických zánětech v těle. Zubní zdraví stojí za to, abychom si jej chránili. Až opět odložíme roušky, vzpomeňte si, že ústa jsou obrazem našeho zdraví.

 

MUDr. Štěpánka Bálková
Odborný garant SDUZ
Člen představenstva ČSK

Tiskové zprávy

Všechna práva vyhrazena (c) 2015 - 2022