Nespoléhejte se na přirozenou ochranu před onemocněním dásní a zubním kazem. Věděli jste, že zdraví svých zubů a dásní můžete ovlivnit Vy sami? Začněte proto už dnes a chraňte se před onemocněním dásní (parodontózou) a zubním kazem. 

PROČ?

Protože zdravé zuby za to stojí. Plní důležitou funkci při artikulaci, zpracovávaní potravy a v neposlední řadě jsou součástí našeho vzhledu a sociálního kontaktu. Zdravý chrup ovlivňuje náš celkový zdravotní stav. Špatný stav chrupu zvyšuje riziko srdečního infarktu, chronických zánětů v těle a vzniku Alzheimerovy choroby.

JAK SI ZACHOVAT ZDRAVÝ ÚSMĚV?

Proč je potřeba čistit si zuby? V ústech a na zubech žijí bakterie, které jsou pro nás neškodné, pokud je nenecháme vytvořit zubní plak (biofilm). Zralý organizovaný zubní plak už nám dokáže způsobit zubní kaz, zánět dásní… Stručně řečeno, zuby si tedy čistíme, abychom neumožnili bakteriím vytvořit nebezpečný zubní plak. Správnému čištění je třeba se naučit (zeptejte se své dentální hygienistky, jak na to). Myslete na to, že zub má 5 plošek k vyčištění. Běžný zubní kartáček vyčistí jen 3 z nich. Rutinu si můžete usnadnit používáním elektrického kartáčku, zpřijemnit posloucháním muziky apod. Používejte zubní kosmetiku (pasty, ústní vody) s fluoridy.

O souvislosti cukr – zubní kaz slyšel asi už každý. Cukr opravdu hraje při vzniku zubního kazu významnou roli, je totiž pro bakterie zubního plaku (ano, jsou to ty stejné bakterie, které odstraňujeme zubním kartáčkem) zdrojem energie a jejich metabolity (odpadní produkty) naruší sklovinu a začnou vytvářet zubní kaz… Častý přísun cukrů zvyšuje růst plaku. Můžete namítnout, že sladké nejíte – háček je v tom, že řada pokrmů v sobě cukr obsahuje, i když nechutnají sladce. Omezte tedy frekvenci nápojů a pokrmů bohatých na cukry (sledujte jejich složení a pijte vodu).

Ani sebepečlivější preventivní vyšetření u zubaře Vám neposkytne záruku klidné dovolené, ale rozhodně Vám pomůže případné nedostatky chrupu odhalit včas. Navštěvujte zubního lékaře preventivně 1x ročně (děti 2x ročně).

Nekuřte a omezte konzumaci (zvláště tvrdého) alkoholu.

Při sportu, kdy hrozí riziko úrazu zubů, používejte zubní chránič.