
Dentální hygiena
Dětská ústa začněte čistit od prořezání prvního zubu, později dítěti zuby dočišťujte. Jemná motorika dítěte se postupně vyvíjí. Osvojení si správné techniky čištění zubů není úplně snadné, i velmi šikovné děti mohou mít některá problematická místa, která se jim obtížně čistí. Zvládnutí čištění zubů by se dalo přirovnat k psaní rukou. Dočišťujte, dokud Váš školák (Vaše školačka) nezvládne úhledně psát. Čištění pak kontrolujte i u starších školáků.
Pokud máte možnost, objednejte svého potomka k dentální hygienistce. Naučí Vaše dítě správnou techniku čištění. Ukáže Vám, kde má Vaše dítě v čištění rezervy a kde a jak je potřeba zuby dočišťovat. A seznámí Vás s dalšími pomůckami k odstranění zubního plaku (jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky apod.) a v neposlední řadě Vašemu dítěti zuby profesionálně vyčistí.
Má Vaše dítě nějakou ortodontickou vadu? A čeká ho nasazení rovnátek? Pak je zvládnutí zubní hygieny podmínkou pro nasazení rovnátek.
Výborným pomocníkem jak zkontrolovat, zda Vaše dítě čistí zuby správně, jsou indikátorové tablety, pomocí nich nabarvíte zubní plak a Vy a Vaše dítě okamžitě dobře vidíte, kde má v čištění rezervy. Tablety jsou volně prodejné v lékárnách nebo u Vašeho stomatologa.
Čištění zubů nemusí v dnešní době představovat nudných pár minut strávených v koupelně. Záleží samozřejmě na Vašich finančních možnostech a ochotě investovat. Můžete zdarma využít některou z celé škály her a aplikací pro tablety a chytré telefony nebo investovat do pomocníka, jakým je kvalitní elektrický zubní kartáček. Nicméně nákup elektrického kartáčku někdy svádí k pocitu, že on vyčistí zuby za Vás (Vaše dítě). To není tak úplně pravda, i techniku čištění s elektrickým zubním kartáčkem je třeba si osvojit. A je lépe ji konzultovat s odborníkem, ideálně s Vaší dentální hygienistkou.
Zubní kaz je multifaktoriální onemocnění (vzniká spolupůsobením několika různých příčin), ale zároveň infekční onemocnění. Myslete prosím na to, že případným olizováním dudlíku nebo sdílením lžičky můžete ve větší míře přenášet na své dítě kazotvorné bakterie. Zároveň samotná přítomnost kazotvorných bakterií v ústech bez spolupůsobení dalších faktorů nevede automaticky ke vzniku zubního kazu. Ostatně není ani reálné, ani žádoucí usilovat o sterilní prostředí v ústech. Stejně jako na ostatních sliznicích lidského těla, tak i v ústech máme pro naše zdraví prospěšné bakterie.
Pravidelné a pečlivé mechanické odstraňování zubního plaku v kombinaci s dalšími preventivními opatřeními, praktikováno dlouhodobě, jsou zárukou zdravého chrupu.
