NEČISTÍŠ,
ZAPLATÍŠ!

O dni

Světový den ústního zdraví se slaví každý rok 20. března. Svátek je organizován Světovou dentální federací (FDI) a národními dentálními asociacemi ve spolupráci s globálními partnery. V ČR je realizován Českou stomatologickou komorou, pod záštitou Ministerstva zdravotnictví a ve spolupráci s partnery projektu. 

 

 

Světový den ústního zdraví se slaví již od roku 2008. Jeho cílem je připomenout význam ústního zdraví a celosvětově zlepšit povědomí o významu ústní hygieny při prevenci onemocnění dutiny ústní v každém věku.

CSK_logo2

Péče o dětské zoubky

Péče o dospělý chrup

Péče o dětské zoubky

Péče o dospělý chrup

Proč je to důležité?

Zdravá ústa nám umožňují mluvit, smát se, ochutnávat, rozkousat a spolknout sousta. Také vyjádřit emoce a sociální kontakt. To vše bez bolesti, nepohodlí a rozpaků. Zdraví dutiny ústní nám pomáhá udržet celkové zdraví. Chronické záněty v dutině ústní mohou být příčinou cukrovky, chorob srdce, plic i některých onkologických nemocí.


Většině onemocnění dutiny ústní se dá velmi dobře předcházet. Pokud přesto vzniknou, měly by se ošetřit v jejich počátečním stadiu. Zachování dobrého zubního zdraví má pozitivní vliv na celkové zdraví, pohodu a kvalitu životu.

sduz-fakt1

Ústa jsou bránou našeho těla

Nárůst bakterií v ústech činí dásně náchylnější k infekci. Parodontóza a zánět dásní jsou infekční nemoci takzvaného závěsného aparátu zubu, tedy tkání, které „drží“ zub v kosti. Nejčastější příčinou zánětu dásní je zanedbávaná zubní hygiena. Věnujete svým zubům péči a čistíte je pečlivě 2x denně? Pokud víte, že zde máte rezervy, měli byste zpozornět. Nezapomínejte na každodenní mezizubní hygienu (mezizubní kartáčky, zubní nit), pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěvu u dentální hygienistky.

 

Jestliže trpíte zánětem dásní, případně parodontózou, bakterie zánětu z dutiny ústní se mohou dostat do krevního řečiště a zvýšit riziko vzniku dalších onemocnění.

sduz-fakt2

Ústa jsou obrazem našeho zdraví. Přidejte ten svůj na #mouthproudwall. Protože zdravý úsměv je krásný úsměv!