Kdy jít poprvé s dítětem k zubnímu lékaři?

Doporučení hovoří jasně. Jakmile se prořežou do dětských úst první zuby, což je období kolem půl roku až roku dítěte, mělo by se svými zákonnými zástupci navštívit zubního lékaře. Realita je však poněkud složitější. Oproti minulosti již nemáme velká dětská zubní oddělení, školní prohlídky a stomatology zaměřené pouze na dětské pacienty. Proto najít pro své dítě zubního lékaře nemusí být úplně jednoduché, a je tedy třeba hledat včas a aktivně. Dětské pacienty by měl ošetřovat každý všeobecný zubní lékař. Nejlepší možností je pokusit se docházet s dítětem k Vašemu vlastnímu zubnímu lékaři. Přes některá nešťastná zákonná pravidla se Vám to většinou podaří. Je však důležité přijít včas. Nejlépe dříve, než řešíte u dítěte nějakou bolestivou komplikaci.

 

U prvních návštěv se nejedná o nějaké velké prohlížení, ale umožňují dítěti zvyknout si na prostředí a personál zubní ordinace. Podstatně lépe je tak možné zvládnout případná komplikovanější ošetření v budoucnosti. Především je ale důležité přijít dříve, než se dítěti vytvoří kazy. Tehdy může zubní lékař nasměrovat jednoduchými tipy rodiče k takové péči, která umožňuje vyhnout se do budoucna téměř jakémukoliv léčebnému zásahu a udržet si zcela zdravý chrup.  

 

A kdy se tedy zuby kazí? Může to být již v nejranějším věku, pokud dítě dostává pravidelně sladké pití a rodiče přitom zanedbávají čištění zoubků. Ne nadarmo se tomuto kazu říká kaz kojenecké láhve. Dá se tak docílit plošného zničení všech zubů, které někdy vede ke složitým výkonům v uspání a ztrátě všech zubů s velmi nepříjemnými doživotními následky. Navíc pracovišť, která tato ošetření poskytují, je dnes u nás velmi málo, jsou drahá a nemají smlouvu se zdravotními pojišťovnami.  

 

Během prvních návštěv zubní lékař poučí rodiče o správné hygieně, stravování, rozumném užívání preventivních prostředků na čištění zubů včetně fluoridů a může upozornit na některá zdravotní úskalí projevující se v dutině ústní v dětském věku. Během následujících pravidelných kontrol může vyšetření doplnit o některá další (jako jsou rentgenové snímky) tak, aby včas odhalil případné – především mezizubní – kazy ve fázi, kdy je ještě lze úspěšně opravit. Dále má možnost zkontrolovat správné založení všech stálých zubů a odhalit případné anomálie od běžného stavu, a doporučit tak případnou léčbu rovnátky. Zubní lékař však především kontroluje úroveň zubní hygieny a – pokud je to nutné – ji rodičům (ve spolupráci se zubní hygienistkou) vysvětlí. Kontroly u dětí by měly probíhat každého půl roku a jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. 

 

Obecně platí, že zubní lékař může ke zdraví dětských zoubků jen napomoci. Tím hlavním, kdo je za zdraví svého dítěte zodpovědný správnou každodenní hygienou a správným stravováním, jsou rodiče. Bez splnění jejich každodenních povinností v péči o dítě nemůže uspět sebelepší zubní lékař. 

 

© 2021 All rights reserved. | dent.cz​