Republika bez kazu

dental-hygienist

Má smysl platit za návštěvu u zubní hygienistky?

Návštěvy u zubní hygienistky jsou u nás stále něco nového a dosud ne úplně obvyklého. Bohužel zatím tyto služby nejsou zahrnuty státem a zdravotními pojišťovnami do běžných úhradových mechanismů, a pacient si tak péči u zubních hygienistek většinou sám hradí.

Obecně platí, že správně vyčištěné zuby se nekazí a nejsou ohroženy ztrátou z důvodu paradentózy. Musíme proto dosáhnout skutečně dokonalé hygieny, což převážně nejsme schopni zvládnout bez odborného vedení zubního lékaře a hygienistky a bez pravidelného, periodického dohledu specialistů. Platí, že zubní lékaři mají na skutečně systematickou výuku a kontrolu hygieny méně času, protože v péči o chrup plní širší rozsah úkolů v situacích, kdy zubní hygiena selhala. Řada z nich tak využívá zubních hygienistek – buď, ideálně, ve své ordinaci, či v ordinacích externích. Zubní hygienistka však nemůže nahradit zubního lékaře a mnohé z nich se soustředí spíše na kosmetickou zubní hygienu bez nácviku správné techniky čištění zubů, a nedokážou tak přes značné investice pacienta zabránit budoucí ztrátě zubů. To může být pro orientaci a volbu správné zubní hygienistky ze strany pacientů značně matoucí, a i dlouhodobé pravidelné návštěvy tak mohou končit zklamáním. 

Aby byla zubní hygiena efektivní, musí probíhat kvalitní komunikace mezi zubní hygienistkou, zubním lékařem a pacientem. Ani hrubé nešvary zatím státní a regionální orgány neumí účinně vyhledávat a postihovat. Skutečně fungující instruktáž zubní hygieny by měla dávat pacientovi měřitelnou a názornou zpětnou vazbu v podobě zlepšení hodnot zubních hygienických indexů a měla by individuálně nastavit čistění zubů tak, aby vedla k zastavení tvorby nových zubních kazů, zubního kamene a pigmentací a aby zcela zmizel zánět dásní a následná parodontitida. Ale všeho moc škodí. Hygiena musí být navíc nastavena tak šetrně, aby si pacient neubližoval a zároveň ho hygiena příliš neobtěžovala. Navíc správně nastaveno musí být i stravovaní – s ohledem na stravu a pití, které výrazně zvyšují kazivost zubů.

Takto nastavená hygiena dosud není samozřejmostí, a to i navzdory tomu, že představuje nejlepší investici do zdraví a udržitelnosti chrupu až do vysokého věku. A věřte, že mít vlastní zuby ve stáří je normální.

Navíc čím časněji u svých dětí s profesionálně vedenou zubní hygienou začnete, tím lepší budou výsledky, a pravděpodobnost, že se u svých dětí zcela vyhnete zubnímu kazu a paradentóze, bude velmi vysoká.

Avšak více než kde jinde zde platí, že důležité je najít toho, kdo Vás učí ryby chytat, místo toho, aby Vám ryby dával. Mít zdravé zuby se opravdu vyplatí, neboť tím chráníte i své celkové zdraví.

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOTAZY Z PORADNY

Péče o zuby kuřáků

Stárnou také zuby? Zuby a senioři

Péče o zuby v období těhotenství

Nesmyslné stereotypy v péči o zuby a ústní dutinu