Republika bez kazu Přidejte se k nám!

Všechny praktické informace o prevenci onemocnění a péči o ústní dutinu u dospělých na jednom místě

DentSh.png

Republika bez kazu Přidejte se k nám!

Všechny praktické informace o prevenci onemocnění a péči o ústní dutinu u dospělých na jednom místě

Republika bez kazu je unikátním projektem ČSK, který do českého prostředí přináší osvětu v oblasti dentální hygieny.

Díky němu dostanou děti i dospělí šanci osvojit si návyky, které je navždy zbaví strachu ze zubních kazů a dalších onemocnění dutiny ústní. Mezi účastníky plánovaných akcí, které budou zábavnou formou zprostředkovávat informace o správných stravovacích a jiných životních návycích, budou vítáni školáci, studenti, zaměstnanci firem, profesionálové i široká veřejnost. Projekty se otevírají školám, obcím i krajům, které mohou získat titul Obec / Kraj bez kazu. Aktivní účast veřejnosti na této kampani přinese do oblasti dentální hygieny opravdovou revoluci, která by měla vést k téměř kompletnímu vymizení zubního kazu v českém prostředí.

Vyhlásili jsme válku zubnímu kazu. S pomocí dentální hygieny každého z vás chceme osvobodit naši zemi od řady nemocí dutiny ústní. Ať máme Republiku bez kazu!

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

prezident ČSK

"

Proč Republika bez kazu? Zubní kazy, není to přežitek? Až budou existovat robůtci, kteří zuby opraví. Počítač nám naprogramuje růst dalších zubů…

MUDr. Štěpánka Bálková

odborný garant projektu Republika bez kazu

…nano roboti nám budou čistit zuby. To vše je poněkud fikce. A i když se stomatologie vyvíjí mílovými kroky, existují moderní výplňové materiály, které se svými vlastnostmi snaží přiblížit skutečnému zubu. Nejlepší výplní (lidově „plombou“) je zdravý zub bez výplně. Pojďme se tedy starat o své zuby správně, abychom si je udrželi co nejdéle zdravé. Nikdy není pozdě začít s prevencí, ale na druhou stranu, čím dříve začneme, tím větší efekt má.

Plánované akce

Bílý úsměv, společný projekt ČSK a Thomayerovy nemocnice, zahájen

Už tento čtvrtek, 19. května 2022, přijdou zkušené lektorky Dětského úsměvu detskyusmev.org dětem z mateřské školky Thomayerovy nemocnice ukázat, jak si správně čistit zoubky. Na všechny malé účastníky lekce čeká hodina ukázek toho, jak si ze zubního kartáčku udělat nejlepšího kamaráda. Reportáž z akce se na webových stránkách objeví v následujících dnech.

DENTÁLNÍ HYGIENA PRO SENIORY

MČ Praha 13 v rámci aktivit místní Agendy 21 ve spolupráci s 3. Lékařskou fakultou UK a Českou stomatologickou komorou pořádá ve dnech 16. a 17. května vždy od 14:00 do 15:30 hod v obřadní místnosti radnice na Slunečním náměstí 13 osvětovou akci – besedu se seniory na téma dentální hygieny.

Účastníky čeká seznámení s trochou teorie a především praktické ukázky na modelech chrupu a individuální poradenství. To vše budou zajišťovat studenti oboru Dentální hygiena 3. LF UK pod odborným vedením vyučujících.

 

Tento vzdělávací program se realizuje pod záštitou starosty Davida Vodrážky a radní Anety Ečeková Maršálové.

 

Počet míst je omezen, registrace prosím na marsalovaa@praha13.cz

V rámci projektu Republika bez kazu byly dětským pacientům v nemocnici předány velikonoční dárečky

Velký úsměv vyvolaly velikonoční dárečky v podobě zubních past a kartáčků na tvářích dětí psychiatrického oddělení Thomayerovy nemocnice, s níž takto ČSK zahajuje dlouhodobější spolupráci v rámci projektu Republika bez kazu, který je zaměřený na osvětu v oblasti ústního zdraví. Společný projekt ČSK a Thomayerovy nemocnice nese název Bílý úsměv a v jeho rámci budou také lektorky Dětského úsměvu hravou formou ukazovat dětem, jak si správně čistit zoubky.

ČSK předala dětem dárečky od partnerů, se kterými spolupracuje na projektu Světový den ústního zdraví, a postarala se tak o milé velikonoční překvapení. Čištění zubů by mělo – a to především dětem – přinášet radost a potěšení, a tak si s malými pacienty přijdou v rámci projektu Republika bez kazu pohrát vyškolené dentální hygienistky a zábavnou formou jim ukázat, jak si správně čistit zoubky. Doufáme, že díky naší snaze se děti začnou na péči o zoubky doopravdy těšit 🙂.

Přednáška Těhotenství a dutina ústní

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola pořádá dne 18. listopadu 2021 přednášku na téma Těhotenství a dutina ústní.

 

Akce se uskuteční ve dvou termínech (v 8.00 a v 10.00) v Centru dentální hygieny na adrese Alšovo nábřeží 6, Praha. 

 

Na přednášku je zvána široká veřejnost, ale pozor: kapacita je omezená a přednášky se v jednotlivých termínech může zúčastnit maximálně 15 zájemců.

 

Vstup na přednášku je volný.
Bližší informace získáte na adrese: marusanova@szspraha1.cz

Přednáška Souvislost výživy a orálního zdraví

Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola pořádá dne 11. listopadu 2021 přednášku na téma Souvislost výživy a orálního zdraví.

 

Akce se uskuteční ve dvou termínech (v 8.00 a v 10.00) v Centru dentální hygieny na adrese Alšovo nábřeží 6, Praha.

 

Na přednášku je zvána široká veřejnost, ale pozor: kapacita je omezená a přednášky se v jednotlivých termínech může zúčastnit maximálně 15 zájemců.

 

Vstup na přednášku je volný.
Bližší informace získáte na adrese: 

marusanova@szspraha1.cz

Blog pro veřejnost

Správná péče o chrup je důležitá v každém věku

23.5.2022

Ve dnech 16. a 17. května 2022 proběhly v prostorách radnice MČ Praha 13 dvě besedy pro seniory s tématem dentální hygieny. Studentky oboru Dentální hygiena na 3. LF UK pod vedením Mgr. Petry Křížové, DiS., představily účastníkům besedy poslední trendy v oboru.

Zvládání ústní hygieny může představovat velkou výzvu

28.1.2022

Do ordinací zubních lékařů přicházejí často děti i dospělí, kteří by se za svůj zanedbaný chrup mohli stydět. Inspirací by jim mohly být příběhy lidí s mentálním a fyzickým postižením, pro které je čištění zubů náročným úkolem, kterému musí věnovat mnoho času a úsilí. 

Který typ zubního kartáčku zvolit a jak jej používat?

4.11.2021

Slouží zubní kartáček pouze jako „nosič“ pasty, která nám dezinfikuje ústa? Anebo správně vybraný kartáček už sám o sobě dokáže mechanicky odstranit z povrchu zubů bakterie či nečistoty? O tom, jak a proč je důležité vybrat si vhodný typ kartáčku, jsem si povídala s MDDr. Dianou Sádovskou.

Studentský blog

1. LF UK

Svůj pohled na prevenci v oblasti ústní dutiny by rádi sdíleli studenti oboru zubního lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kteří už v 1. semestru svého studia absolvují předmět Preventivní zubní lékařství.

Obor Diplomovaná dentální hygienistka na SZŠ a VOŠZ v Plzni

Studentky dentální hygieny šíří poznatky o prevenci zubního kazu a onemocnění dásní nad rámec svých studijních povinností.

Republika bez kazu

Co u nás najdete?

Aktuální doporučení
V řadě instruktážních a motivačních videí či textů vám přinášíme rady, podněty a doporučení odborníků.
Akce pro veřejnost
Sledujte naši interaktivní mapu a sociální sítě a nenechte si ujít žádnou akci ve vašem městě.
Novinky
Pravidelně pro vás připravujeme zajímavé rozhovory s odborníky a informujeme o novinkách v oblasti dentální hygieny.
Soutěže pro vás
Zapojte se do našich soutěží. Získáte cenné informace a ti nejšikovnější z vás budou oceněni dentálními pomůckami, kterých se bude zubní kaz bát.

Aktuální doporučení

V řadě instruktážních a motivačních videí či textů vám přinášíme rady, podněty a doporučení odborníků.

Akce pro veřejnost

Sledujte naši interaktivní mapu a sociální sítě a nenechte si ujít žádnou akci ve vašem městě.

Novinky

Pravidelně pro vás připravujeme zajímavé rozhovory s odborníky a informujeme o novinkách v oblasti dentální hygieny.

Soutěže pro vás

Zapojte se do našich soutěží. Získáte
cenné informace a ti nejšikovnější z vás budou oceněni dentálními pomůckami, kterých se bude zubní kaz bát.

Pomoc a podporu v oblasti prevence nabízejí naši partneři

Previous
Next

Pod záštitou ministra zdravotnictví ČR

© 2021 All rights reserved. dent.cz