Republika bez kazu

Čistit si zuby dvakrát denně?

Je to jedno z nejokřídlenějších rčení v zubní prevenci. Ale opravdu mohu být bez starostí ohledně zdraví svého chrupu, když toto rčení naplním?

Pokusím se odpovědět otázkou. Stačí mýt nádobí dvě minuty, aby bylo opravdu čisté? Je to totiž hodně podobné jako u zubů.  O kvalitě čištění nám ten časový údaj nic neřekne. Výsledek bude záležet na tom, jakou techniku mytí používám, jaké používám čistící prostředky, zda jsem pečlivý a šikovný a zda třeba nemyji celou dobu jen jeden talíř a ostatním se vůbec nevěnuji.

Určitě ale také neprospěje, pokud budu drhnout nádobí mezi kameny v potoce říčním pískem. Polovinu křehkého nádobí v lepším případě poškrábu a v horším mi z něj zůstanou jen střepy.

Se zuby je to podobné. Hodně záleží na okolnostech a pomůckách. Obecně platí to, že na rozdíl od nádobí máme zuby jen jedny a žádné nové stálé nám nevyrostou. Je tedy třeba čistit je šetrně, ale natolik pečlivě, abych je ochránil před rizikem onemocnění.

A jak dlouho? Tak dlouho, až budou opečované všechny zuby na všech důležitých místech. U někoho možná budou stačit i ty dvě minuty, když použije nějakou razantní pomůcku. O to více ale riskuje nevratné poškození svých zubů. Někteří pacienti dohánějí pečlivost tím, že čistí po každém jídle třeba pětkrát denně. Většinou ale nechávají nevyčištěná stejná místa – a obvykle ta, na kterých se o výskytu kazů a zánětu dásní rozhoduje. Čištění pak může být v takovém případě zcela neúčinné.

Aby bylo naše čištění úspěšné, platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více. Za předpokladu, že je naše čištění opravdu důsledné, pravidelné a cílené na správná místa.

Většinou se to neobejde bez trenéra v podobě hygienistky či zubního lékaře a praktického opakovaného tréninku správné techniky přímo v ústech.

Správné čištění pak může proběhnout klidně jen dvakrát denně, protože pokud zuby vyčistíme opravdu pečlivě, pak na nich povlak, který způsobuje zubní kaz, naroste až za dvacet čtyři hodin. S vysokou pravděpodobností ale takové čištění může vyžadovat čas delší než dvě minuty. Správné čištění totiž musí zasáhnout všechny důležité plošky všech zubů, a především zahrnovat každodenní mezizubní čištění. To chvilku trvá.

Docela proto pomůže, když se s čištěním zubů přesuneme z obvyklé koupelny třeba k televizi nebo do vany. Za předpokladu, že čistíme nasucho bez pasty a pastu naneseme na zuby případně až později, může to být technika, která nám dá klid na opravdu dostatečné vyčištění všech zubů.

MUDr. Libor Zdařil,
odborný garant projektu Republika bez kazu

DALŠÍ DOTAZY Z PORADNY

Péče o zuby kuřáků

Stárnou také zuby? Zuby a senioři

Péče o zuby v období těhotenství

Nesmyslné stereotypy v péči o zuby a ústní dutinu